Elit Sporcularda Fizyoloji
Hafta 1

Elit Kime Denir?

Elit performansın belirleyicileri: katılımcı sınıflama çerçevesi; sınıflamanın güvenirliği; düzey ve VO₂max; Joyner–Coyle modeli; iki saatlik maraton temposunun fizyolojisi; dördüncü boyut; spordan spora belirleyiciler
Prof. Dr. İzzet İNCE
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi · Spor Bilimleri Fakültesi · 2026–2027
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
İki makale, bir sözcük
“Elit futbolcularda yapılan bu çalışma…”

Birinde katılımcılar bölgesel amatör ligde oynayan üniversite öğrencileri, ötekinde Dünya Kupası oyuncuları.
İkisi de “elit” mi?

© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Bu derste

Ders sonunda şunları yapabileceksiniz

  1. 1Bir sporcu grubunun düzeyini katılımcı sınıflama çerçevesiyle belirlemek.
  2. 2Dayanıklılık performansını VO₂max, sürdürülebilir oran ve ekonomiye ayırmak.
  3. 3Aynı performansa farklı fizyolojik bileşimlerle ulaşılabildiğini sayıyla göstermek.
  4. 4Dayanıklılığı (durability) dördüncü boyut olarak açıklamak.
  5. 5Farklı sporlarda belirleyicileri karşılaştırmak.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Önce temel · motor, yakıt kuyruğu, iki tür lif

VO₂max, Fick, laktat eşiği, lif tipi

VO₂max

Dakikada kullanılabilen en çok oksijen.

4200 ÷ 70 kg = 60 mL/kg/dk.

Fick

Kalbin pompaladığı kan × kasın o kandan aldığı oksijen.

25 L × 0,168 = 4,2 L/dk.

Laktat eşiği

Kan laktatının birikmeye başladığı hız.

Kasada kuyruğun uzaması.

Lif tipi

Tip I yavaş, yorulmaz; Tip II hızlı, çabuk yorulur.

Maraton / 100 m.

© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Önce temel · sezon tablosu tek maçtan çok şey söyler

Meta-regresyon, R², kappa, Tier

KelimeAnlamıÖrnek
Meta-regresyonÇalışmaları birleştirip bir değişkenin sonucu nasıl değiştirdiğine bakmakDüzey ↔ VO₂max
R²Farkın ne kadarı açıklanıyor; 0–10,80: farkın %80'i
Kappa (κ)Tesadüfü çıkarılmış uyum(0,80 − 0,50) ÷ 0,50 = 0,60
Tier, PCFAltı basamaklı katılımcı sınıflama çerçevesiTier 0 → Tier 5
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
BÖLÜM 1

Elit Kime Denir?

Bir sözcüğün bilimsel tanımı.

© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
McKay ve ark. (2022) · katılımcı sınıflama çerçevesi

Altı basamak

DüzeyTanımÖrnek
Tier 0HareketsizÖnerilen etkinliğin altında
Tier 1Rekreasyonel etkinDüzenli egzersiz, yarışma yok
Tier 2Antrenmanlı / gelişimYerel yarışma
Tier 3Çok antrenmanlı / ulusalUlusal şampiyona
Tier 4Elit / uluslararasıMilli takım
Tier 5Dünya klasıOlimpiyat madalyası, dünya rekoru
McKay AKA, Stellingwerff T, Smith ES, Martin DT, Mujika I, Goosey-Tolfrey VL, et al. Defining training and performance caliber: a participant classification framework. Int J Sports Physiol Perform. 2022;17(2):317–331.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Merdiven · basamak sıralamayı gösterir, ölçek değildir

“Elit” bir basamaktır

Tier 0HareketsizTier 1RekreasyonelTier 2AntrenmanlıTier 3UlusalTier 4ElitTier 5Dünya klasıbu derste “elit”McKay ve ark. (2022) · yükseklik sıralamayı gösterir, ölçek değildir
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Hızlı yoklama · 1 dakika

Katılımcılar haftada 4 gün antrenman yapan, bölgesel ligde oynayan üniversite futbolcuları. Hangi düzey?

Doğru: A. Düzenli antrenman ve yerel yarışma: Tier 2.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Gerçek bir araştırma · 2025

Aynı makale, dört uzman

Soru
Uzmanlar McKay çerçevesiyle makaleleri ne kadar tutarlı sınıflıyor?
Ne yapıldı
Dört deneyimli akademisyen 130 makaleyi sınıfladı.
κ 0,34–0,74

uzmanlar arası uyum; aynı uzman iki kez sınıflayınca 0,54–0,90.

Sorun sınıflayanda değil, makalelerin katılımcıları eksik anlatmasında.

Wilkins L, Broadbent D, Bruce L, Champion L, Kittel A, MacMahon C, et al. Reliability of participant classification in sport and exercise science: application of McKay et al.'s (2022) framework. J Sports Sci. 2025;43(23):2914–2926.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Wilkins ve ark. (2025) özetinden

Kendileriyle tutarlı, birbirleriyle daha az

hafiforta altı (fair)ortaönemlineredeyse tam0,00,20,40,60,81,0Uzmanlar arası 0,340,74Aynı uzman, iki kez 0,540,90ağırlıklı kappa · 4 uzman, 130 makale · bantlar Landis ve Koch (1977)
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Tahmin yoklaması · 1 dakika

Kros kayağında erkeklerde mutlak VO₂max farklarının ne kadarı düzeyle açıklanıyor?

Doğru: C. R² 0,80 (Morton 2026); göreli değerde %41.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Gerçek bir araştırma · 2026

Düzey yükseldikçe VO₂max artıyor

Soru
Kros kayağında katılımcı düzeyi VO₂max'ı ne kadar ayırıyor?
Ne yapıldı
78 çalışma çerçeveyle yeniden sınıflandı; meta-regresyon.
R² 0,80

erkeklerde mutlak VO₂max; kadınlarda 0,66.

Göreli değerde erkeklerde yalnız 0,41, kadınlarda 0,69.

Morton SE, Forrest LJ, Kavaliauskas M, Easton C, Rumley K, Macpherson TW. Running assessed maximal oxygen uptake increases with participant classification framework tier in overall cross-country skiing performance: a systematic review with meta-regressions. Sports Med Open. 2026;12(1):66.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Morton ve ark. (2026) özetinden

Mutlakta güçlü, göreli erkekte zayıf

R² 0,80Erkek · mutlakR² 0,66Kadın · mutlakR² 0,41Erkek · göreliR² 0,69Kadın · görelidüzeyin açıkladığı VO₂max farkı · 78 çalışma · mutlak L/dk, göreli mL/kg/dk
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Gerçek bir araştırma · 2026

Kadın futbolunda düzey ölçütleri

Soru
Kadın futbolunda fiziksel performans düzeyler arasında nasıl değişiyor?
Ne yapıldı
288 çalışma, 982 grup, Tier 2'den Tier 5'e; en az 16 yaş.
288

çalışma: sprint, sıçrama ve aralıklı dayanıklılık düzeyleri ayırıyor.

Ör. 30 m sprintte düzeyler arası fark −0,32 ile −0,47 sn.

Compton HR, Lovell R, Scott D, Clubb J, Shushan T. Benchmarking the physical performance qualities in women's football: a systematic review and meta-analysis across the performance scale. Sports Med. 2026;56(Suppl 1):127–155.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
BÖLÜM 2

Performansın Belirleyicileri

Üç değişken, bir model.

© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Önce temel · motor gücü, yakıt oranı, araç tüketimi

Oran, ekonomi, hız tarifi, ± SS

KelimeAnlamıÖrnek
Sürdürülebilir oranVO₂max'ın yarış boyunca kullanılabilen payıAli: 0,85
EkonomiBir kilometrenin oksijen maliyeti; düşük iyi200 ile 190 mL/kg/km
Hız tarifiVO₂max × oran ÷ ekonomi × 6060 × 0,85 ÷ 200 × 60 = 15,3 km/sa
Ortalama ± SSTipik kişi ortalamadan bu kadar sapar71,0 ± 5,7: ≈ 65–77
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Joyner–Coyle modeli · dört adım

Motor, oran, maliyet, hız

VO₂maxmotorun büyüklüğüBreaking2: 71× oranyarışta kullanılan pay%94= performans VO₂yarış boyunca71 × 0,94 = 66,7÷ ekonomibir km'nin maliyeti191 mL/kg/kmhız = 66,7 ÷ 191 × 60 = 20,97 km/sa → maraton 2:00:45model Joyner ve Coyle (2008) · sayılar Jones ve ark. (2021)
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Hızlı yoklama · 1 dakika

VO₂max 70, oran %90, ekonomi 200 mL/kg/km. Sürdürülebilir hız kaçtır?

Doğru: B. 70 × 0,90 ÷ 200 × 60 = 18,9 km/sa.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Gerçek bir araştırma · 2021

İki saatlik maraton temposu

Soru
Dünya klası koşucular 2 saatlik maraton temposunda fizyolojik olarak nerede?
Ne yapıldı
16 dünya klası erkek; laboratuvar ve pistte 21,1 km/sa.
%94

VO₂peak'in; tempo ≈ 4,0 L/dk oksijen istiyor. Yalnız 7 koşucu kararlı duruma ulaştı.

Fark tek bir “süper” değişkende değil, üçünün birleşiminde.

Jones AM, Kirby BS, Clark IE, Rice HM, Fulkerson E, Wylie LJ, et al. Physiological demands of running at 2-hour marathon race pace. J Appl Physiol. 2021;130(2):369–379.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Jones ve ark. (2021) özetinden · 16 koşucu

Dünyanın en iyileri laboratuvarda

DeğişkenOrtalama ± SSYorum
Vücut kütlesi58,9 ± 3,3 kgHafif gövde
VO₂peak71,0 ± 5,7 mL/kg/dkYüksek, ama olağanüstü değil
Laktat eşiği18,9 km/sa (%83)Çok yüksek oran
Laktat dönüm noktası20,2 km/sa (%92)Tempoya yakın
21,1 km/sa'te maliyet191 ± 19 mL/kg/kmOlağanüstü ekonomi
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Jones ve ark. (2021) · hız şeridi

Tempo dönüm noktasının üstünde

171819202122Laktat eşiği 18,9%83 VO₂peakLaktat dönüm noktası 20,2%92 VO₂peak2 saat temposu 21,1 · %94km/sa · ortalama ± SS · 16 dünya klası erkek koşucu
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Modelden hesap · oran 0,94

Aynı süreye iki yol

1701801902002102206065707580852:002:052:10191: VO₂max 71,4180: VO₂max 67,3ekonomi (mL/kg/km) · oran 0,94 · modelden hesapgereken VO₂max (mL/kg/dk)
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Modelden hesap · hangi kaldıraç daha güçlü?

%5'lik her iyileşme ≈ 6 dakika

VO₂max +%5−5,8 dkOran +%5−5,8 dkEkonomi %5 iyi−6,0 dkbaşlangıç 71 · 0,94 · 191 → 2:00:45 · modelden hesap
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Tahmin yoklaması · 1 dakika

A'nın VO₂max'ı 78, B'nin 68. İkisi de maratonu 2:10'da koşuyor. Nasıl?

Doğru: D. Düşük VO₂max, oran ve ekonomiyle dengelenebilir.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Yoklamanın hesabı · modelden

68 ile 78 aynı maratonu koşar

%75%80%85%90%95160180200220240VO₂max 78VO₂max 68A: %80, 192B: %90, 189sürdürülebilir oran · çizgi üstü: 2:10 için gereken en kötü ekonomi · modelden hesapekonomi sınırı (mL/kg/km)
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Önce temel · taze araba ile 200. kilometredeki araba aynı değildir

Ön yükleme, ekonomi kaybı, yavaş bileşen

Ön yükleme

Önce uzun koşuyla yor, sonra eşik testini yinele.

Yarış sonu profili.

Ekonomi kaybı

Aynı hız zamanla daha pahalı.

200 → 210 mL/kg/km.

Yavaş bileşen

Sabit hızda oksijen tüketiminin yavaşça artması.

Aynı iş, daha çok yakıt.

Dayanıklılık

Durability: profilin yorgunlukta bozulmaya direnci.

Dördüncü boyut.

© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Dördüncü boyutun bedeli · Ali (öğretim verisi)

Taze 2:45, yorgun 2:54

Taze profil · 2002:45:28Kademeli bozulma · 200 → 2102:49:36Baştan yorgun · 2102:53:45Ali: VO₂max 60 × oran 0,85 · ekonomi mL/kg/km · çubuk 2:30 başlangıçlı · öğretim verisi
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Hızlı yoklama · 1 dakika

Ali: 60 × 0,85 = 51. Ekonomisi yarış sonunda 210 mL/kg/km olursa hızı?

Doğru: A. 51 ÷ 210 × 60 = 14,57 km/sa.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
BÖLÜM 3

Spordan Spora

Her sporun kendi belirleyici profili.

© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Önce temel · Fatma'nın 100 metresi ve Ali'nin halteri

Fosfokreatin, kuvvet–hız, kesit, tekrarlı sprint

KelimeAnlamıÖrnek
FosfokreatinKasta hazır bekleyen yedek enerjiSprintin ilk saniyeleri
Kuvvet–hız profiliAğır yük yavaş, hafif yük hızlıZayıf ucu gösterir
Sinirsel uyum, kesitLifleri daha çok çağırmak; kasın kalınlığıHalatta ip sayısı
Tekrarlı sprintKısa koşuları kısa dinlenmeyle yinelemekBasketbolda 30 m
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Branşa göre · başlıca belirleyiciler

Her sporun kendi profili

Spor grubuBaşlıca belirleyicilerHafta
Maraton, bisiklet, kayakVO₂max, eşik, ekonomi, dayanıklılık4–5
Sprint ve güçTip II lif, kuvvet–hız profili, fosfokreatin6
Kuvvet ve halterSinirsel uyum, kas kesiti, teknik7
Takım sporlarıTekrarlı sprint, aralıklı dayanıklılık, mevki8
Dövüş sporlarıAnaerobik güç, kavrama, kilo kategorisi9
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Dersin haritası · 14 hafta, altı katman

Nereden nereye?

TemelH01–H03belirleyiciler, genetik, molekülerDayanıklılıkH04–H05VO₂max, eşik, ekonomiGüç ve kuvvetH06–H07sprint, halterSpor dallarıH08–H09takım, dövüşBireysel fark, çevreH10–H11kadın sporcu, irtifa, sıcakGelişim, sağlık, sınırH12–H14yetenek, kalp, sınırlar
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
SON BÖLÜM

Kendinizi Sınayın

Yedi soru · her biri bir dakika

© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Soru 1 / 7

McKay ve ark. (2022) çerçevesinde “elit / uluslararası düzey” hangisidir?

Doğru: B. Tier 4 elit, Tier 5 dünya klası.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Soru 2 / 7

Wilkins ve ark. (2025): uzmanlar arası uyumun düşük kalmasının asıl nedeni?

Doğru: C. Uzmanlar kendileriyle tutarlıydı (0,54–0,90).
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Soru 3 / 7

Morton ve ark. (2026): erkeklerde göreli (mL/kg/dk) VO₂max'ta R² kaçtı?

Doğru: D. 0,80 erkek mutlak; 0,66 ve 0,69 kadınlar.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Soru 4 / 7

Jones ve ark. (2021): 21,1 km/sa tempo VO₂peak'in yüzde kaçını gerektirdi?

Doğru: A. %83 laktat eşiği, %92 dönüm noktası.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Soru 5 / 7

Jones ve ark. (2021): 16 koşucudan kaçı tempoda kararlı duruma ulaştı?

Doğru: B. Ekonomi değeri bu 7 koşucudan hesaplandı.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Soru 6 / 7

VO₂max 65, oran 0,85, ekonomi 195 mL/kg/km. Sürdürülebilir hız?

Doğru: C. 65 × 0,85 = 55,25; ÷ 195 × 60 = 17,0 km/sa.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Soru 7 / 7

Jones (2024) “dördüncü boyut” derken neyi kastediyor?

Doğru: D. Fizyolojik dayanıklılık (durability, resilience).
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Özet

Bugün beş şey öğrendik

  1. 1“Elit” bir basamaktır: Tier 4–5; makalede katılımcıyı yeniden sınıflayın.
  2. 2Sınıflama uyumu orta; sorun eksik raporlamada.
  3. 3Hız = VO₂max × oran ÷ ekonomi × 60.
  4. 4Dünya klası: tek süper değişken değil, üçünün birleşimi.
  5. 5Dinlenik profil yarışın sonunu açıklamaz: dördüncü boyut.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Derslikten çıkmadan
Aynı antrenmanı yapan iki kardeşten biri çok gelişiyor, öbürü az. Fark genlerde mi, antrenmanda mı?

Gelecek hafta · Hafta 2: Genetik, Kalıtılabilirlik ve Antrenabilite

Ayrıntılı okuma: Hafta 1 hoca sunumu · elit performansın belirleyicileri.

© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr