Elit Sporcularda Fizyoloji
Hafta 8

En Yoğun Dakika

Takım sporlarının fizyolojisi: maç ortalaması ve tepe talep; kayan pencere; mevki ve bağlam; tekrarlı sprintte yorgunluk; fosfokreatin toparlanması; Sdec ve RSA; aerobik kapasitenin rolü; düzeyi ayıran saha testleri
Prof. Dr. İzzet İNCE
Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi · Spor Bilimleri Fakültesi · 2026–2027
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Bir maç raporu
“Maç ortalaması 10,5 km. Yeterince hazırız.”

Hazırlık ortalama koşu mesafesine göre planlanıyor. Ama son 15 dakikada art arda gelen yoğun bölümlerde sprint hızları düşüyor.
Ortalama neyi saklıyor?

© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Bu derste

Ders sonunda şunları yapabileceksiniz

  1. 1Maç talebini ortalama ve tepe değerlerle, mevkiye göre yorumlamak.
  2. 2Tekrarlı sprintte yorgunluğun mekanizmalarını açıklamak.
  3. 3Fosfokreatin toparlanmasını dinlenme süresine bağlamak.
  4. 4Sdec ve RSA ortalamasını doğru yorumlamak.
  5. 5Düzeyi ayıran saha testlerini seçmek.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Önce temel · doksan dakikanın ortalaması en yoğun dakikayı saklar

Ortalama, yüksek şiddet, kayan pencere

Maç ortalaması

Toplam ÷ süre.

10 800 ÷ 90 = 120 m/dk.

Yüksek şiddetli koşu

Bir hız eşiğinin üstünde koşulan mesafe.

Eşik çalışmaya göre değişir.

Kayan pencere

1, 3 ya da 5 dakikalık çerçeveyi dakika dakika kaydırıp en büyüğünü almak.

Kinematik

Yalnız konum, hız ve ivme; kuvvet değil.

GPS verisi.

© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Kayan pencere · bir oyuncunun 10 dakikası (öğretim verisi)

En yoğun üç dakika: 505 m

maç ortalaması 120 m/dken yoğun 3 dk: 150 + 185 + 170 = 505 m11011202150318541705140610071158130912510dakika · öğretim verisi · 3 dakikalık pencere dakika dakika kaydırılırdakikada koşulan mesafe (m)
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Önce temel · takım sporu aralıklı bir yapıdır

Aralıklı efor, tepe talep, RSA, PCr

KelimeAnlamı
Aralıklı eforSprint, ivmelenme, yön değiştirme ve hafif bölümlerin düzensiz karışımı
Tepe talepMaçın en yoğun 1–5 dakikası; ortalamanın çok üstünde
Tekrarlı sprint yeteneği (RSA)Kısa dinlenmelerle sprinti tekrarlayıp hızı koruyabilmek
PCr toparlanmasıSprintte tükenen fosfokreatinin dinlenmede yenilenmesi; dakikalar sürer
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
BÖLÜM 1

Maçın Talebi

Ortalama yanıltır.

© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Kayan pencere yöntemi · hangi sayı neye yarar?

Ortalama ve tepe

KavramAçıklamaUygulama
Maç ortalaması90 dakikanın toplamı ÷ süreHaftalık hacim
En yoğun 1 dkTek dakikadaki en yüksek koşuKısa, yüksek şiddetli oyunlar
En yoğun 3–5 dkUzun süreli tepeAralıklı koşu blokları
MevkiBek, stoper, orta saha, forvet farklıBireysel hedef
Maç bağlamıSkor, rakip, turnuva aşamasıDeğişkenliği hesaba katmak
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
90 dakikalık bir kayıt · öğretim amaçlı simülasyon

Ortalama 19, tepe 52 m/dk

maç ortalaması 19 m/dken yoğun 1 dk: 52 m/dken yoğun 3 dk: 47 · 5 dk: 37 m/dk01530456075900204060dakika · öğretim amaçlı simülasyon (sabit tohum)yüksek şiddetli koşu (m/dk)
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Tahmin yoklaması · 1 dakika

Bir bekin maç ortalaması dakikada 110 m, en yoğun dakikası 190 m. Hazırlık neye göre planlanmalı?

Doğru: B. Ortalama hacmi, tepe şiddeti planlar.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Gerçek bir araştırma · 2026

Dünya Kupası'nın en yoğun anları

Soru
En yoğun 1, 3 ve 5 dakikalık bölümler mevkiye ve maç bağlamına göre nasıl değişiyor?
Ne yapıldı
2022 FIFA Dünya Kupası; beş mevki, kayan pencere, maçtan maça değişkenlik.
d −0,79

bağlama göre en büyük fark: orta saha, 5 dk pencere; sprintte forvette d −0,58.

Değişkenlik tüm mevkilerde vardı; üst düzey takımlarda daha belirgindi.

Cortez A, Yousefian F, Folgado H, Brito J, et al. Performance profiles and match-to-match variability of the most demanding passages during the FIFA World Cup Qatar 2022: the effect of playing positions and match contextual factors. BMC Sports Sci Med Rehabil. 2026;18(1):184.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Branşa göre · tepe talep neye benziyor?

Takım sporlarında en zor an

BranşTepe talepAntrenman
Futbol3–5 dk yüksek şiddetli koşu, tekrarlı sprintMevkiye göre bloklar
BasketbolKısa ivmelenme, sıçrama, yön değiştirmeKısa aralıklı, çok yön
HentbolSprint ve temasSprint + kuvvet
RagbiÇarpışma ve koşu birlikteTemaslı tekrar
VoleybolSıçrama sayısı ve sıklığıSıçrama yükü izlemi
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
BÖLÜM 2

Tekrarlı Sprint

Yorgunluğun mekanizmaları.

© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Önce temel · bozuk para biter, banka kartı geç çalışır

PCr, metabolit, oksidatif, yarı süre

KelimeAnlamıÖrnek
PCrATP'yi saniyeler içinde yeniden kuran hazır depoSprintte hızla azalır
MetabolitKasta biriken yan ürün: H⁺, inorganik fosfatKasılmayı bozar
Oksidatif sistemMitokondride oksijenle yakma; yavaş ama uzunVO₂ kinetiği
Yarı süreEksiğin yarısının kapandığı süre80 → 40 → 20 birim
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Girard ve ark. (2011) · tekrarlı sprintte yorgunluk

Sprintler neden yavaşlar?

Enerji arzı

PCr tükenmesi ve yavaş yenilenmesi; glikolizin azalması.

Metabolit

H⁺ ve inorganik fosfat birikimi.

Oksidatif katkı

Sprintler ilerledikçe aerobik pay artar.

Sinirsel

Kasın tam aktive edilememesi; strateji değişimi.

Girard O, Mendez-Villanueva A, Bishop D. Repeated-sprint ability – part I: factors contributing to fatigue. Sports Med. 2011;41(8):673–694.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Gerçek bir araştırma · 1995

Güç, fosfokreatinle birlikte döner

Soru
30 sn maksimal sprintten sonra PCr ne hızla yenilenir, güç dönüşüyle ilişkili mi?
Ne yapıldı
14 erkek; iki 30 sn bisiklet sprinti; 8 kişide kas biyopsisi.
%19,7

sprint sonunda PCr; 1,5 dk sonra %65, 6 dk sonra %85,5.

Güç dönüşü PCr yenilenmesiyle ilişkili (r 0,71–0,86), kas pH'sıyla değil.

Bogdanis GC, Nevill ME, Boobis LH, Lakomy HK, Nevill AM. Recovery of power output and muscle metabolites following 30 s of maximal sprint cycling in man. J Physiol. 1995;482(2):467–480.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Bogdanis ve ark. (1995) özetinden · eğri üç noktaya uydurulmuş

İlk dakika hızlı, son yüzde on beş yavaş

sprint sonu: %19,71,5 dk: %65,06,0 dk: %85,5makalede yarı süre 56,6 ± 7,3 sn (bireysel eğriler)060120180240300360%0%25%50%75%100dinlenme (sn) · noktalar ortalama ± SS · eğri üç noktaya uydurulmuşPCr (dinlenik düzeyin yüzdesi)
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Hızlı yoklama · 1 dakika

PCr eksiği 80 birim, yarı süre 60 sn. 120 sn dinlenmeden sonra ne kadar eksik kalır?

Doğru: A. 80 → 40 (60 sn) → 20 (120 sn).
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Önce temel · Ayşe'nin 6 sprinti: 4,20 / 4,25 / 4,30 / 4,35 / 4,40 / 4,50 sn

RSA ortalaması, Sdec, SMD

RSA ortalaması

Toplam ÷ sprint sayısı.

26,0 ÷ 6 = 4,33 sn.

Sdec

(toplam ÷ (sayı × en iyi) − 1) × 100.

26,0 ÷ 25,2 → %3,2.

SMD

İki ortalamanın farkı ÷ saçılma; 0,2 küçük, 0,8 büyük.

Sürede eksi: daha kısa.

© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Sdec'in tuzağı · öğretim verisi

Daha hızlı olan daha çok yavaşlıyor

Ayşe: ort. 4,33 sn · Sdec %3,2Veli: ort. 4,30 sn · Sdec %6,21234564,04,24,44,6sprint sırası · öğretim verisi · yukarı = daha yavaşsüre (sn)
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Hızlı yoklama · 1 dakika

Sprint süreleri 4,0 · 4,2 · 4,4 sn. Sdec yüzde kaçtır?

Doğru: D. 12,6 ÷ (3 × 4,0) = 1,05.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Gerçek bir araştırma · 2026

Tekrarlı sprint antrenmanı neyi geliştirir?

Soru
Genç futbolcularda tekrarlı sprint antrenmanı RSA'yı ve kısa sprinti geliştirir mi?
Ne yapıldı
7 çalışmanın meta-analizi; olağan antrenmanla karşılaştırma.
SMD −0,79

RSA ortalamasında; kısa sprintte −0,59. En iyi sprintte −0,08, anlamlı değil.

Ortalama hızlanıyor, en hızlı tek sprint değişmiyor.

Lin Z, Yang Q, Gao X, Cui X. Effects of repeated sprint training on repeated sprint ability and short-distance sprint performance in youth soccer players: a meta-analysis. BMC Sports Sci Med Rehabil. 2026;18(1):380.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Lin ve ark. (2026) özetinden

Ortalama hızlanıyor, en iyi aynı

−1,6−1,2−0,8−0,400,4RSA ortalaması−0,79 [−1,40; −0,18]Kısa mesafe sprint−0,59 [−0,92; −0,26]RSA en iyi sprint−0,08 [−0,40; 0,24]tekrarlı sprint antrenmanı − olağan antrenman · SMD ve %95 GA · 7 çalışma · eksi: daha kısa süre
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Hızlı yoklama · 1 dakika

A'nın ilk sprinti 4,05 sn, Sdec %8; B'nin ilk sprinti 4,30 sn, Sdec %3. Hangisi daha iyi?

Doğru: C. A'nın ortalama süresi hâlâ B'den iyi olabilir.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
BÖLÜM 3

Aerobik Kapasite ve Düzey

Aynı takımda farklı fizyoloji.

© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Glaister (2005) · çoklu sprint işi ve aerobik uygunluk

Takım sporcusu neden dayanıklı olmalı?

PCr yenilenmesi

Oksidatif bir süreç; mitokondri ve kan akımına bağlı.

Maç sonu

Son bölümde yoğun eforu korumak.

Saha testleri

Aralıklı dayanıklılık düzeyi en iyi ayırdı (Compton 2026).

Denge

Hız ve güç kaybetmeden aerobik gelişim (H03).

Glaister M. Multiple sprint work: physiological responses, mechanisms of fatigue and the influence of aerobic fitness. Sports Med. 2005;35(9):757–777.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Önce temel · saha testinin sonucu sayıya nasıl dönüşür?

Yo-Yo IR1, 30-15 IFT, CMJ, Tier

TestNasıl?Sonuç
Yo-Yo IR120 m gidiş-dönüş, 10 sn aktif dinlenme, sinyal sıklaşırMesafe; bir mekik 40 m
30-15 IFT30 sn koş, 15 sn dinlen; her kademe +0,5 km/saSon kademenin hızı
CMJ (kol serbest)Çömelip hemen sıçrama, kollar sallanabilirYükseklik (cm)
TierSporcu düzeyi (Hafta 1)2 antrenmanlı, 4–5 elit
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Compton ve ark. (2026) · kadın futbolu, 288 çalışma

Tier 2'den Tier 4–5'e ne değişiyor?

Yo-Yo IR1+170 ile +354 m≈ 4–9 mekik daha30-15 IFT+2,5 km/sa5 kademe daha30 m sprint−0,32 ile −0,47 sndaha kısa süreCMJ (kol serbest)+8,8 cmTier 3 → 4–5kadın futbolu · Tier 2 ile Tier 4–5 arası farklar · 288 çalışma (Compton ve ark., 2026)
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Tahmin yoklaması · 1 dakika

Kadın futbolunda düzeyi en güçlü ayıran saha özelliği hangisi çıktı?

Doğru: A. +170 ile +354 m; 30-15 IFT +2,5 km/sa.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
SON BÖLÜM

Kendinizi Sınayın

Yedi soru · her biri bir dakika

© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Soru 1 / 7

Bogdanis ve ark. (1995): 30 sn sprintin sonunda PCr dinlenik düzeyin yüzde kaçıydı?

Doğru: B. Neredeyse tükenmiş.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Soru 2 / 7

Aynı çalışmada 6 dakika dinlenmeden sonra PCr ne kadar yenilenmişti?

Doğru: C. Tam yenilenme dakikalar sürer.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Soru 3 / 7

Lin ve ark. (2026): tekrarlı sprint antrenmanı en iyi sprinti nasıl etkiledi?

Doğru: D. SMD −0,08; ortalamada −0,79.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Soru 4 / 7

Aynı çalışmada RSA ortalamasındaki etki (SMD)?

Doğru: A. %95 GA −1,40 ile −0,18.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Soru 5 / 7

Bir oyuncunun 3 ardışık dakikası 150, 185 ve 170 m. Bu 3 dakikalık pencerenin toplamı?

Doğru: B. 150 + 185 + 170 = 505 m.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Soru 6 / 7

Bogdanis ve ark. (1995): güç dönüşü en çok neyle ilişkiliydi?

Doğru: C. r 0,71–0,86; pH ile ilişki yok.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Soru 7 / 7

Girard ve ark. (2011): ilk sprinti en hızlı olanlar sonraki sprintlerde genellikle ne yapar?

Doğru: D. Sdec'i yüksek çıkar; ortalaması yine iyi olabilir.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Özet

Bugün beş şey öğrendik

  1. 1Ortalama hacmi, tepe talep şiddeti planlar; tepe mevkiye ve maça göre değişir.
  2. 2Tekrarlı sprintte yorgunluk: PCr, metabolit, oksidatif katkı, sinir.
  3. 3PCr 1,5 dk'da %65, 6 dk'da %85,5; güç onunla döner.
  4. 4Sdec tek başına yanıltır; ortalama ile birlikte okunur.
  5. 5Düzeyi aralıklı aerobik kapasite, sprint ve güç birlikte ayırır.
© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr
Derslikten çıkmadan
Güreşçi tartıdan bir gün önce 4 kilo veriyor. Ertesi gün minderde bunu ödüyor mu?

Gelecek hafta · Hafta 9: Dövüş Sporları ve Kilo Kategorileri

Ayrıntılı okuma: Hafta 8 hoca sunumu · takım sporlarının fizyolojisi.

© Prof. Dr. İzzet İNCE · izzetince.com.tr