"Nordic sakatlığı %71 azaltıyor."
Bu göreli bir azalmadır. Mutlak olarak 100 oyuncu-sezonda yaklaşık 9 sakatlık daha az demektir. İki cümle aynı veriyi farklı büyüklükte gösterir.
Risk, odds, RR, OR ve NNT nasıl hesaplanır, hangisi ne zaman kullanılır?
Oyuncu-sezon: bir oyuncunun bir sezon izlenmesi. Oran oranı burada iki sakatlık hızının oranıdır: 3,8 ÷ 13,1 ≈ 0,29, yani müdahale grubunda sakatlık hızı kontrolün yaklaşık üçte biri; 1 − 0,29 ≈ 0,71 "%71 azalma" cümlesini, 13,1 − 3,8 = 9,3 "yaklaşık 9 sakatlık daha az" cümlesini verir. GA (güven aralığı): tahminin oynayabileceği aralık; ayrıntısı Önce Temel kartlarında.
Hamstring sakatlık oranı yaklaşık yarıya iniyor (%95 GA 0,32–0,74).
Etki biraz küçülüyor ama sürüyor (GA 0,32–0,85).
Kaliteli çalışmalarda etki daha küçük (GA 0,34–0,89). Yanlılık riski: kurasız gruplama ya da eksik izlem gibi kusurların sonucu bir yöne çarpıtma olasılığı.
İlişkinin şansla açıklanıp açıklanamayacağını; büyüklüğünü değil.
Hem maruziyetle hem sonuçla ilişkili, ilişkiyi olduğundan farklı gösteren üçüncü değişken.
Veri "fark yok" ile uyumlu; etkisizlik kanıtı değil.
Burada olay sakatlanmaktır. "Olay yaşayan" sakatlanan oyuncu demektir; a ve c kutuları bunları sayar.
İncelenen etkene sahip olmak: programı yapmak. Programı yapan grup "maruz", yapmayan grup "kontrol" (karşılaştırma) grubudur.
a = maruz ve sakat (4), b = maruz ve sağlam (36), c = kontrol ve sakat (12), d = kontrol ve sağlam (28). Sonraki hesapların hepsi bu dört harfle yazılır.
Ali'nin grubunda 4 ÷ 40 = 0,10, yani %10. Risk hep 0 ile 1 arasındadır.
Sakat 4, sağlam 36: 4 ÷ 36 = 0,111. Odds 1'den büyük de olabilir. Bahiste "9'a 1" denen budur (1 sakata karşı 9 sağlam: 4'e 36 ile aynı oran).
Riski (1 − risk)'e böl. Veli'nin grubunda risk 12 ÷ 40 = 0,30; 0,30 ÷ 0,70 = 0,4286. Doğrudan 12 ÷ 28 de 0,4286 verir.
Odds'u (1 + odds)'a böl: 0,4286 ÷ 1,4286 = 0,30. Risk %50 ise odds 1, risk %80 ise odds 4: olanlar olmayanların 4 katı.
Maruz grubun riski ÷ kontrolün riski = 0,10 ÷ 0,30 = 0,33. Ali'nin grubunda risk, Veli'ninkinin üçte biri.
0,111 ÷ 0,4286 = 0,26. Kestirme tarif: (a × d) ÷ (b × c) = (4 × 28) ÷ (36 × 12) = 112 ÷ 432 = 0,26.
RR 0,33: risk %67 düşük (1 − 0,33). RR 2: iki kat, RR 0,5: yarı. OR aynı yöne gider ama riskler büyükken (%10 ve %30) RR'den daha uzağa düşer.
1 − 0,33 = %67: "risk üçte iki azaldı". Etkinin gücünü gösterir ama başlangıç riskini saklar.
0,30 − 0,10 = 0,20, yani 20 yüzde puanı. %30'dan %10'a inince "yüzde 20" değil, 20 puan düşülür; göreli azalma %67'dir.
1 ÷ 0,20 = 5: 5 oyuncu programı yaparsa ortalama 1 sakatlık önlenir. NNT, "number needed to treat", yani bir olayı önlemek için gereken kişi sayısıdır.
Risk %3'ten %1'e inse RR yine 0,33, göreli azalma yine %67; ama mutlak fark 2 puan, NNT 1 ÷ 0,02 = 50.
Bir oyuncunun bir sezon izlenmesi 1 oyuncu-sezondur. "100 oyuncu-sezonda 13 sakatlık", toplam izleme süresi 100 oyuncunun bir sezonu kadar olduğunda 13 sakatlık sayıldı demektir.
RR tek bir tahmindir. %95 güven aralığı (GA) belirsizliğini gösterir: aynı yöntemle kurulan aralıkların yaklaşık %95'i gerçek değeri yakalar.
4/40 ve 12/40: RR 0,33, GA [0,12; 0,95]. Gruplar dört kat büyük olsa (16/160 ve 48/160) RR yine 0,33 ama GA [0,20; 0,56].
İçermiyorsa veri "fark yok" ile uyumlu değildir. İçeriyorsa "fark yok" ile de uyumludur; etkisizlik kanıtlanmış olmaz. İlk örnekte üst uç 0,95: 1'e çok yakın.
Olay yaşayanlar ÷ gruptaki herkes. 200 oyuncudan 8'i: 0,04.
Olay yaşayanlar ÷ yaşamayanlar. 8 ÷ 192 = 0,042.
Maruz grubun riski ÷ karşılaştırma grubunun riski. 1 = fark yok.
İki grubun odds'larının oranı. 1 = fark yok. Olay nadirse RR'ye yakındır.
Risk, odds, RR ve OR.
| Grup | Sakatlandı | Sakatlanmadı | Toplam | Risk | Odds |
|---|---|---|---|---|---|
| Nordic | a = 8 | b = 192 | 200 | 8 ÷ 200 = 0,04 | 8 ÷ 192 = 0,042 |
| Kontrol | c = 24 | d = 176 | 200 | 24 ÷ 200 = 0,12 | 24 ÷ 176 = 0,136 |
0,04 ÷ 0,12 = 0,33 · %95 GA [0,15; 0,72]
(a × d) ÷ (b × c) = 1408 ÷ 4608 = 0,31
0,12 − 0,04 = 0,08 (8 yüzde puanı)
1 ÷ 0,08 = 12,5 → 13 oyuncu
Risk 8 ÷ 200 = 0,04 ve 24 ÷ 200 = 0,12; RR = 0,04 ÷ 0,12 = 0,33. 0,31 OR'dir, 0,08 mutlak farktır.
a = 8 (Nordic, sakat), b = 192 (Nordic, sağlam), c = 24 (kontrol, sakat), d = 176 (kontrol, sağlam). Her grupta 200 oyuncu var.
Risk = sakat ÷ herkes: 8 ÷ 200 = 0,04 ve 24 ÷ 200 = 0,12. Odds = sakat ÷ sağlam: 8 ÷ 192 = 0,042 ve 24 ÷ 176 = 0,136.
RR = 0,04 ÷ 0,12 = 0,33. OR = (8 × 176) ÷ (192 × 24) = 1408 ÷ 4608 = 0,31. İkisi de 1'in altında: Nordic grubunda sakatlık daha az.
Olay: ilgilenilen sonuç (sakatlanma). Maruziyet: gruplar arasındaki fark (programı yapmak). Risk: olay yaşayanlar ÷ gruptaki herkes. Odds: olay yaşayanlar ÷ yaşamayanlar. RR (risk oranı): iki grubun riskinin oranı. OR (odds oranı): iki grubun odds'unun oranı. 1: iki grup arasında fark olmadığı değer.
| Veri satırları | Grup | Sakatlandı | Oyuncu | Kutu |
|---|---|---|---|---|
| 1–8 | Nordic | Evet | 8 | a |
| 9–200 | Nordic | Hayır | 192 | b |
| 201–224 | Olağan | Evet | 24 | c |
| 225–400 | Olağan | Hayır | 176 | d |
izStat düzeyleri alfabetik sıralar: Evet sütunu Hayır'dan, Nordic satırı Olağan'dan önce gelir. Ekrandaki tablo böylece destedeki a, b, c, d düzeniyle aynı olur. Grubu "Kontrol" diye yazsaydık Kontrol satırı üste çıkar, OR ters döner: 1 ÷ 0,31 = 3,27.
Grup ve Sakatlandı sütunları (400 oyuncu) yüklenir; Çapraz Tablo açılır.
Aç →| izStat ekranı | Değer | Deste karşılığı |
|---|---|---|
| Nordic · Evet (Satır %) | 8 (4.0%) | risk 0,04 |
| Olağan · Evet (Satır %) | 24 (12.0%) | risk 0,12 |
| Ki-Kare (χ²) · sd · p | 8.6957 · 1 · 0.0032 | χ² = 8,70; p = 0,003 |
| Phi (φ) | 0.1474 | ilişki gücü 0,15 |
| Fisher p (two-sided) | 0.0050 | kesin test p = 0,005 |
| Odds Ratio | 0.3056 | OR = 0,31 |
Sakatlık riski Nordic grubunda %4,0 (8/200), olağan antrenman grubunda %12,0 (24/200) oldu; χ²(1, N = 400) = 8,70, p = 0,003, φ = 0,15. RR = 0,33, %95 GA [0,15; 0,72]; OR = 0,31; NNT = 13. (GA bu modülde verilmez; Performans Merkezi risk hesaplayıcısı verir.)
Önce Temel'deki Ali ve Veli'nin grupları (4/40 ve 12/40) yüklenir. Fisher işaretlenince Odds Ratio 0.2593 = 0,26; Fisher p 0.0482 (0,05'in hemen altı: sınırda anlamlı), GA üst ucunun (0,95) 1'e çok yakın olmasıyla uyumlu.
Aç →RR 0,33 [0,15; 0,72], OR 0,31: risk %67 azaldı.
100 oyuncuda 8 sakatlık daha az: 13 oyuncu programı yaparsa 1 sakatlık önlenir.
"Nadir olay": OR ile RR neredeyse aynı. "Yaygın olay": RR 1,5, OR 2,25.
Kontrol riskini %4'e düşürün: aynı RR'de NNT ne oldu?
Üç cümle; OR ne zaman sapar?
1 − RR = 1 − 0,33. Etkinin gücünü anlatır; başlangıç riskini gizler.
12 − 4 = 8 yüzde puanı. Sahadaki gerçek kazancı anlatır.
1 ÷ 0,08. Maliyet ve zaman kararı için en kullanışlısı.
Riskler %3 ve %2 olsaydı RR yine 1,5 (ya da %33 azalma) olabilirdi; ama mutlak fark 1 yüzde puanı, NNT 100 olurdu (3 ÷ 2 = 1,5 kat artış; ters yönden 2 ÷ 3 = 0,67, yani %33 azalma; 0,03 − 0,02 = 0,01 fark ve 1 ÷ 0,01 = 100 oyuncu). Göreli risk (iki grubun risk oranı) tek başına verildiğinde küçük etkiler büyük görünür.
| Senaryo | Risk (maruz / değil) | RR | OR | Yorum |
|---|---|---|---|---|
| Nadir olay | %3 / %2 | 1,50 | 1,52 | Neredeyse aynı |
| Nordic örneği | %4 / %12 | 0,33 | 0,31 | Yakın |
| Yaygın olay (sezonda herhangi bir sakatlık) | %60 / %40 | 1,50 | 2,25 | OR etkiyi abartır |
"OR = 2,25, risk 2,25 kat" demek yaygın olaylarda yanlıştır; risk 1,5 kattır. OR, risk oranı gibi okunacaksa olayın nadir olduğu (kabaca %10'un altı) gösterilmelidir.
1 − 0,33 = %67. Etkinin gücünü gösterir ama başlangıç riskini saklar; %3'ten %1'e inmek de %12'den %4'e inmek de %67'dir.
12 − 4 = 8 yüzde puanı: 100 oyuncuda 8 sakatlık daha az. Sahadaki gerçek kazancı gösterir. NNT = 1 ÷ 0,08 ≈ 13.
Risk %60 ve %40 ise RR 1,5, OR 2,25 çıkar. Risk 2,25 kat değil 1,5 kattır. OR, riskin katı gibi yalnız nadir olaylarda okunur.
Göreli azalma: riskin yüzde kaç düştüğü. Mutlak fark: iki riskin çıkarılması. Yüzde puanı: iki yüzdenin farkı. NNT: bir olayı önlemek için programı yapması gereken kişi sayısı. Nadir olay: riskin kabaca %10'un altında olduğu durum.
| Branş ve soru | Maruz grup | Karşılaştırma | RR [%95 GA] | OR | Mutlak fark | NNT / NNH |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Voleybol: ortez → burkulma | ortezli 6/150 (%4) | ortezsiz 15/150 (%10) | 0,40 [0,16; 1,00] | 0,38 | 6 puan azalma | NNT = 1 ÷ 0,06 ≈ 17 |
| Basketbol: yük artışı → sakatlık | artan yük 36/60 (%60) | normal yük 24/60 (%40) | 1,50 [1,03; 2,18] | 2,25 | 20 puan artış | NNH = 1 ÷ 0,20 = 5 |
Satır: Ortez, Sütun: Burkulma, Fisher işaretli. Beklenen: satır yüzdeleri 4.0% ve 10.0%; χ² p = 0.0417, Fisher p = 0.0680, Odds Ratio 0.3750.
Aç → izStatSatır: Yük, Sütun: Sakatlandı, Fisher işaretli. Beklenen: satır yüzdeleri 60.0% ve 40.0%; χ² p = 0.0285, Fisher p = 0.0442, Odds Ratio 2.2500.
Aç →Kohort, vaka-kontrol, güven aralığı.
400 oyuncuyu sezon boyunca izle, kimin sakatlandığını say. Riskler gerçek: RR, OR, mutlak fark ve NNT hesaplanır.
60 ön çapraz bağ vakası ve 120 sağlam oyuncu seç, geçmişte diz sakatlığı sor. Vakada 21/60, kontrolde 18/120 maruz. OR = 3,05 [1,47; 6,33].
"Diz sakatlığı öyküsü olanların %54'ü (21 ÷ 39) çapraz bağını kopardı" yanlış olur: vaka ve kontrol sayısını araştırmacı seçti (60'a 120). 1'e 1 seçseydi bu yüzde değişirdi; OR değişmezdi. Bu yüzden vaka-kontrolde OR raporlanır.
Vaka-kontrolde vaka oranını araştırmacı belirler; gerçek risk yoktur. RR ve NNT hesaplanamaz, OR hesaplanır.
| Diz_öyküsü | ÖÇB_vakası | Sağlam_kontrol | Satır % |
|---|---|---|---|
| Evet | 21 (35.0%) | 18 (15.0%) | 53.8% vaka |
| Hayır | 39 (65.0%) | 102 (85.0%) | 27.7% vaka |
| Toplam | 60 | 120 | 180 |
53.8% satır yüzdesi (%53,8 = 21 ÷ 39), Bölüm 3'te yanlış diye işaretlenen "%54'ü çapraz bağını kopardı" cümlesinin ta kendisidir. Kontrol sayısı 240 olsaydı aynı satır yüzdesi 21 ÷ 57 = %36,8 çıkardı. Bu desende yorumlanacak olan sütun yüzdeleri ve OR'dur.
Diz_öyküsü ve Durum sütunları (180 oyuncu) yüklenir; Çapraz Tablo açılır.
Aç →Gruplar kurulur, sezon boyunca izlenir, sonunda sakatlananlar sayılır. Gerçek risk bilinir: RR, OR, mutlak fark ve NNT hesaplanır.
60 sakatlanan ve 120 sağlam oyuncu seçilip geçmişleri sorulur. Sayıları araştırmacı seçtiği için risk hesaplanmaz; OR hesaplanır (3,05).
RR ve OR için "fark yok" değeri 1'dir. Aralık 1'i içermiyorsa veri "fark yok" ile uyumlu değildir; içeriyorsa belirsizlik vardır, etkisizlik kanıtlanmış olmaz.
Kohort: bir grubun zaman içinde izlenmesi. Vaka-kontrol: sonucu yaşayanlarla yaşamayanları seçip geçmişe bakmak. Güven aralığı (GA): tahminin belirsizliğini gösteren aralık. Logaritmik eksen: 0,5 ile 2'nin 1'e eşit uzaklıkta görünmesini sağlayan ölçek. Orman grafiği: çalışmaların oranını ve aralığını alt alta gösteren çizim.
Suni çim, mitler, görev, tartışma.
| Tablo | Suni çim: sakat / toplam | Doğal çim: sakat / toplam | RR |
|---|---|---|---|
| Ham (herkes) | 34 / 160 (%21) | 26 / 200 (%13) | 1,63 [1,03; 2,61] |
| Yalnız profesyoneller | 30 / 120 (%25) | 10 / 40 (%25) | 1,00 |
| Yalnız amatörler | 4 / 40 (%10) | 16 / 160 (%10) | 1,00 |
| Mantel-Haenszel (düzeye göre düzeltilmiş) | Tabakaların ağırlıklı birleşimi | 1,00 | |
Ham ilişkinin tamamı oyun düzeyinden geliyor: her düzeyin kendi içinde zemin fark yaratmıyor. Hafta 12'deki karıştırıcı, burada sayılarla görünür oldu. Birden çok karıştırıcı için lojistik regresyon (Hafta 21) kullanılır.
Herkes birlikte sayılınca suni çimde %21, doğal çimde %13 sakatlık var: RR 1,63.
Yalnız profesyoneller: %25 ve %25. Yalnız amatörler: %10 ve %10. Her düzeyin içinde RR 1,00.
Profesyoneller hem suni çimde daha çok oynuyor hem zaten daha sık sakatlanıyor. Düzeye göre düzeltilince bu veride zemin etkisi görünmüyor.
Karıştırıcı: hem maruziyetle hem sonuçla ilişkili olup ilişkiyi olduğundan farklı gösteren üçüncü değişken. Tabaka: her düzey için ayrı hazırlanan tablo. Mantel-Haenszel: tabakaları ağırlıklı birleştirip düzeltilmiş RR veren yöntem. Lojistik regresyon: birden çok etkeni birlikte hesaba katan yöntem (Hafta 21).
| Tablo | Suni · Evet (Satır %) | Doğal · Evet (Satır %) | RR (elle) | Ki-kare | p |
|---|---|---|---|---|---|
| Ham (360 oyuncu) | 34 (21.3%) | 26 (13.0%) | 21,3 ÷ 13,0 = 1,63 | 4.3560 | 0.0369 |
| Profesyoneller (160) | 30 (25.0%) | 10 (25.0%) | 1,00 | 0.0000 | 1.0000 |
| Amatörler (200) | 4 (10.0%) | 16 (10.0%) | 1,00 | 0.0000 | 1.0000 |
Zemin ve Sakatlandı, 360 oyuncu.
Aç → izStatYalnız profesyonel tabaka, 160 oyuncu.
Aç → izStatYalnız amatör tabaka, 200 oyuncu.
Aç →Olay yaygınsa (%60'a %40) risk 1,5 kattır. OR yalnız nadir olaylarda RR gibi okunabilir.
Başlangıç riski %2 ise mutlak kazanç 1 puan, NNT 100. Maliyet ve uyum da karara girer.
Veri etkisizlikle uyumludur ama etkisizlik kanıtlanmış değildir. RR 1,5 [0,26; 8,8] (100'er oyuncuda 3 ve 2 sakatlık: nadir olay senaryosu) hem koruyucu hem zararlı etkilerle uyumlu.
Petersen ve ark. (2011) profesyonel ve amatör, van der Horst ve ark. (2015) amatör futbolda.
1000 saatte sakatlık oranı.
Aç → HesaplayıcıProgram ve ilerleme.
Aç → HesaplayıcıRisk etkenlerini birlikte görmek.
Aç → Uygulama2×2 tablo, RR, OR, GA. Çapraz Tablo modülü (Nordic verisi yüklü): satır yüzdeleri riskleri, Fisher seçeneği OR'u verir; RR iki satır yüzdesinin oranıdır.
Aç →Çalışmanın 2×2 tablosunu (ya da oranlarını) bulun.
Araçla RR, mutlak fark ve NNT'yi hesaplayın.
Kohort mu, vaka-kontrol mü, deney mi? OR mi RR mi uygun?
Göreli ve mutlak değeri birlikte veren bir başlık yazın.
| Ölçüt | 1 · Gelişiyor | 2 · Yetkin |
|---|---|---|
| Tablo ve hesap | RR ya da OR doğru. | Risk, odds, RR, OR, fark, NNT adım adım; makaleyle tutarlı. |
| Ölçüt seçimi | Tek ölçüt, gerekçe yok. | Desen ve olay sıklığına göre gerekçelendirilmiş. |
| İletişim | Yalnız göreli risk. | Göreli ve mutlak etki birlikte; ikon dizisi doğru. |
| Yorum | "Anlamlı" denmiş. | GA 1 çizgisine göre, karıştırıcı ve uyum tartışılmış. |
Arkadaşınızın görevine bir güçlü yön ve bir somut geliştirme önerisi yazın. Puan, önerinin gerekçesini göstermek içindir.
Takımınızda sezonluk risk %12 ise, 25 kişilik kadroda kaç sakatlık önlenebilir?
Uyum %40'a düşerse beklenen etki ne olur? Neden?
Oyuncuları ikna etmek için göreli mi, mutlak mı, NNT mi?
"Zaten az sakatlanıyoruz; bu egzersiz ağrı yapıyor."
Mutlak risk ve NNT'ye dayanan iki cümle.
1. Risk oranının güven aralığı 1'i içeriyorsa ne denir?
"Etki yok" değeri oranlarda 1'dir.
2. van Dyk ve ark. (2019): Nordic içeren programların genel RR'si?
Yaklaşık yarıya iniyor; kaliteli çalışmalarda 0,55.