Bir hareketi bir kez kaldırabildiğin en ağır yük. Ali squatta 120 kg kaldırabiliyorsa 1TM'si 120 kg; %80'i 96 kg eder.
Yükü kiloya göre değil bar hızına göre ayarlamak. Tarif: hedef hızı seç, o hıza denk gelen yükü kaldır, bar yavaşlarsa yükü düşür.
Barın yükselirken aldığı yolu süreye bölen cihaz. Bar 0,5 m yükselip 1 sn sürdüyse hız 0,5 m/sn. Telefon kamerası da aynı işi daha kaba yapar.
Kısa çömelip hemen yukarı sıçramak; sonuç santimetre. Kuvvet antrenmanının sporda işe yarayıp yaramadığını gösteren basit bir ölçüdür.
"Seti bitirene kadar zorla; son tekrarlar gelişimi getirir."
Yorgunluğa yaklaştıkça bar yavaşlar; bu yavaş tekrarlar kuvvete eklemeden sıçrama ve hızı törpüleyebilir.
Bar hızını ölçmek antrenöre ne kazandırır ve nerede yanıltır?
Cihazın sonucunun gerçek değere yakınlığı. Terazi 10 kg'lık ağırlığı 10 kg gösteriyorsa geçerlidir.
Aynı bar üç tekrarda 0,70 / 0,71 / 0,69 m/sn ölçülüyorsa güvenilirdir; 0,70 / 0,55 / 0,82 ölçülüyorsa değildir.
Tutarlılığı 0 ile 1 arasında bir sayıya çevirir; 1'e yaklaştıkça iyi. ICC 0,90 iyi-mükemmel, 0,42 zayıf sayılır.
Ayrı yapılmış çok sayıda çalışmanın sonuçlarını tek tabloda birleştirmek. 63 çalışma, 63 ayrı tartı sonucunu birlikte okumak gibidir.
Genel olarak iyi-mükemmel; kablolu konum ölçerler ivmeölçerlerden daha tutarlı.
Ortalamada yüksek; ama alt beden hareketlerinde çalışmalar arası fark büyük.
Ölçüm hatası ve uyum analizi az raporlanmış; hareket ve sensöre özgü kanıt sınırlı.
Güçlü ters ilişki: bar yavaşladıkça RPE yükseldi (Zourdos ve ark., 2016).
Günlük hâl ve zamanla kuvvet değişir; aynı yüzde farklı zorlukta olur.
Azalır; ilişki yaklaşık doğrusaldır.
Kaldırma evresindeki ortalama bar hızı (m/sn). Doğrusal enkoder, kamera ya da telefonla ölçülür.
Birkaç yükte ölçülen hızlardan çizilen doğru. Yükseldikçe bar yavaşlar.
Sette en hızlı tekrara göre hızın yüzde kaç düştüğü. Sette biriken yorgunluğun göstergesi.
1TM denemesindeki bar hızı. Profil bu hıza uzatılarak 1TM tahmin edilir.
Hız ve yük, profil çizmek ve 1TM tahmini.
Ali'nin 1TM'si 120 kg ise 60 kg, yükün %50'sidir. Veli'nin 1TM'si 80 kg ise aynı 60 kg %75 eder: Veli için daha ağırdır.
0 ile 1 arasında bir sayı; 1 tam uyum demektir. R² = 0,98: hızdaki değişimin %98'i yükün yüzdesiyle açıklanır.
Bar 0,5 m yükseliyor ve 1 sn sürüyorsa hız 0,5 m/sn. 1TM'de hız 0,16 m/sn ise aynı 0,5 m yaklaşık 3 sn sürer: bar neredeyse duruyor gibidir.
Ali için hız = 1,50 − 0,010 × yük. Yük 10 kg artınca hız 0,10 m/sn düşer. 40 kg'da 1,50 − 0,40 = 1,10 m/sn.
56 kişi 6 hafta sonra tekrar test edildi: 1TM ortalama %9,3 arttı, her %1TM'ye karşılık gelen hız değişmedi.
Hızdan göreli yük tahmin edilebilir; maksimal deneme gerekmez.
Yük yüzdeyle değil hızla yazılır: "Barın 0,6 m/sn'de hareket ettiği yük."
1️⃣ Isınma setlerinde bar hızını ölç. 2️⃣ Hedef hıza ulaşana kadar yükü artır. 3️⃣ Sporcu dinç günde daha ağır, yorgun günde daha hafif yükte aynı hıza ulaşır; yük kendiliğinden ayarlanır. 🏋️ Halterci, 🏈 ve ⚽ sezon içi kuvvet çalışmasında sık kullanılır. Not: hız-yüzde ilişkisi harekete ve kişiye özgüdür; bench press değerleri squata aktarılmaz.
1TM = (1,50 − V1TM) / 0,010 = (1,50 − 0,24) / 0,010 = 126 kg. 0,06 m/sn fark ≈ 6 kg fark: V1TM kişiden kişiye değiştiği için tahmin kabadır.
Ali: 40, 60, 80, 100 kg → 1,10, 0,90, 0,70, 0,50 m/sn. V1TM 0,30 ile 1TM 120 kg.
V1TM ±0,06 aralığı: 114–126 kg. Turuncu bant bu belirsizliği gösteriyor.
İlk tekrar 0,70 m/sn, eşik %20: set 0,56 m/sn'de biter. Eşiği %40 yapın: ne değişti?
"Bench press" örneğine geçin: V1TM neden daha düşük (0,16)?
| Ölçüm | Sonuç | Ne anlama geliyor? |
|---|---|---|
| Gerçek 1TM, bireysel değişim | −%5,6 ile +%4,8 | 1TM testi tekrarlanabilir |
| En iyi tahmin yöntemi | −%5,5 ile +%27,8 | Bazı sporcularda çok büyük hata |
| V1TM | 0,24 ± 0,06 m/sn | 1TM hızı kişiden kişiye değişir |
| V1TM güvenirliği | ICC 0,42; CV %22,5 | Aynı kişide bile oynak |
Profil, göreli yükü ve günlük hâli izlemek için kullanışlıdır; ama tek bir oturumdan kesin bir 1TM sayısı çıkarıp tüm programı ona bağlamak risklidir. Önceki slayttaki ±6 kg bunun basit bir örneği.
Bench press'te hız ile %1TM arasında R² = 0,98 çıktı. 1TM %9,3 artınca bile her yüzdeye denk gelen hız değişmedi.
Ali 40 kg'da 1,10, 100 kg'da 0,50 m/sn ile kaldırdı. Doğru 1TM hızı olan 0,30 m/sn'ye uzatılınca 1TM 120 kg çıktı.
V1TM 0,36 alınırsa 114 kg, 0,24 alınırsa 126 kg çıkar. Squatta en iyi yöntemde bile hata bazı kişilerde +%27,8'e ulaştı.
VBT: hıza dayalı antrenman. 1TM: bir kez kaldırılan en ağır yük. V1TM: 1TM denemesindeki bar hızı. Göreli yük: yükün kişinin kendi maksimumuna oranı. R²: iki değişkenin birlikte değişme gücü. Enkoder: bar hızı ölçen cihaz. ICC: tekrarlı ölçümlerin tutarlılığı.
Setin içinde yorgunluk: hız kaybı ve Pareja-Blanco.
Kas enerji üretirken yan ürünler biriktirir; set uzadıkça kas daha zor çalışır. Yorgunluğa gitmek, bir tekrar daha yapılamayacak ana kadar sürmektir.
Set ne kadar yorucuysa kanda bu iki madde o kadar yükselir. Yorgunluğu doğrudan görmenin yolu kan testidir.
Hız kaybı ile bu iki madde birlikte artıyor. Bar hızına bakmak, kan almadan yorgunluğu okumanın kolay yoludur.
Eşik = ilk tekrar hızı × (1 − oran). İlk tekrar 0,80 m/sn: %10 eşiği 0,72, %20 eşiği 0,64, %40 eşiği 0,48 m/sn.
Kas liflerinin kalınlaşıp kas kütlesinin artması. Tabloda "büyüme" denen şey budur.
Tip I yavaş ve dayanıklı, Tip II hızlı ve güçlüdür. Tip IIX en hızlı tiptir; oranının azalması sıçrama ve sprint açısından avantaj kaybı sayılır.
Manyetik rezonans kasın kalınlığını görüntüler. Biyopsi, kastan küçük bir parça alıp lif tiplerini sayar.
Dört başlı uyluk kasının iki başı. Squatta en çok çalışan kaslardandır; büyümeleri bu yüzden bu iki kastan ölçüldü.
| Sonuç | %20 hız kaybı | %40 hız kaybı |
|---|---|---|
| Toplam tekrar | %40 daha az | Daha çok |
| Squat kuvveti | Benzer artış | |
| CMJ | +%9,5 | +%3,5 |
| Vastus lateralis ve intermedius büyümesi | Daha az | Daha fazla |
| Tip IIX lif oranı | Korundu | Azaldı |
Hız kaybı, antrenmanın "ne tür" bir uyarı vereceğini değiştiren bir ayar düğmesi. 🏐 Sıçrama ve hız isteyen sporcuda düşük eşik; kas kütlesi hedefinde daha yüksek eşik mantıklı.
Düşük hız kaybı daha az tekrar ve daha az yorgunlukla benzer kuvvet kazancı, daha çok sıçrama ve hız gelişimi sağlar (Pareja-Blanco 2017; Jukic 2023). Yüksek eşik ise kas büyümesini biraz daha çok destekler.
İlk tekrar 0,80 m/sn. %20 eşiği 0,64: set 7. tekrarda biter. %40 eşiği 0,48: set 10. tekrarda biter. Fark %30 daha az tekrardır.
Hız kaybı arttıkça kandaki laktat ve amonyak da artar. Bar hızı, yorgunluğu kan almadan gösterir.
%20 eşikte tekrar %40 azaldı, squat kuvveti benzer kaldı, sıçrama %9,5'e karşı %3,5 arttı. %40 eşikte kas büyümesi daha fazlaydı.
Hız kaybı: setteki en hızlı tekrara göre hızın yüzde kaç düştüğü. Eşik: setin biteceği sınır hız. CMJ: çömelip sıçrama testi. Hipertrofi: kas kalınlaşması. Tip IIX: en hızlı kas lifi tipi. Laktat, amonyak: yorgunlukta kanda yükselen iki madde. MR, biyopsi: kası görüntüleme ve parça alarak inceleme.
Meta-analiz: hız kaybı eşiklerinin etkileri.
Kuvvet ve kas dayanıklılığı kazancı hız kaybı eşiğinden etkilenmedi.
Hız kaybı arttıkça kas büyümesi de arttı.
Yüksek hız kaybı CMJ, sprint ve alt maksimal yükteki hızı olumsuz etkiledi.
Tekrar, laktat ve RPE artar; CMJ ve sprint geçici düşer.
1️⃣ Hedefi belirle. 2️⃣ Güç ve hız bloğu: düşük eşik (ör. %10–20). 3️⃣ Kas kütlesi bloğu: daha yüksek eşik. 4️⃣ Kuvvet: eşikten çok toplam yük ve yoğunluk belirleyici. Yazarlara göre hareket, yük ve sporcunun geçmişi bu ilişkileri değiştirir; sayılar başlangıç noktasıdır.
Kuvvet ve kas dayanıklılığı kazancı hız kaybı eşiğinden etkilenmedi.
Hız kaybı arttıkça kas büyümesi de arttı. Kütle hedefinde daha yüksek eşik mantıklıdır.
Yüksek hız kaybı sıçrama ve sprinti olumsuz etkiledi. Güç ve hız bloğunda %10–20 gibi düşük eşik seçilir.
Meta-analiz: çok sayıda çalışmanın sonuçlarını birleştirmek. Akut etki: tek seansın hemen sonrasındaki değişim. Uzun süreli etki: haftalarca antrenman sonunda görülen değişim. Hipertrofi: kas kalınlaşması. Eşik: setin biteceği hız sınırı.
Mitler, Performans Merkezi, görev ve tartışma.
%20 hız kaybı %40 daha az tekrarla aynı squat kuvvetini kazandırdı (Pareja-Blanco ve ark., 2017).
Squatta tahmin hatası bazı kişilerde +%27,8'e çıktı; V1TM güvenilir değildi (Banyard ve ark., 2017).
Sıçrama ve sprint için evet; kas büyümesi için yüksek eşik daha etkili (Jukic ve ark., 2023).
Bench press'te hız ile %1TM arasında R² = 0,98 (González-Badillo ve Sánchez-Medina, 2010).
Yüzde yerine hız: "barın ~0,75 m/sn hareket ettiği yük".
Hız kaybı eşiği kaç olmalı? Neden?
Isınmada bar yavaşsa (yorgunluk) yükü nasıl ayarlarsınız?
Telefon uygulaması mı, enkoder mi? Hangi hatayı kabul edersiniz?
| Ölçüt | 1 · Gelişiyor | 2 · Yetkin |
|---|---|---|
| Ölçüm | Hızlar kayıtlı. | Cihaz, hareket ve güvenlik açıkça tanımlanmış. |
| Profil | Doğru çizilmiş. | İki V1TM ile tahmin ve belirsizlik yorumlanmış. |
| Hız kaybı | Eşik hesaplanmış. | İki eşikte set sonu doğru belirlenmiş. |
| Karar | Eşik seçilmiş. | Seçim sporun hedefine ve kanıta bağlanmış. |
Arkadaşınızın görevine bir güçlü yön ve bir somut geliştirme önerisi yazın.
Nesnellik, anlık geri bildirim, motivasyon.
Cihaz hatası, V1TM oynaklığı, hareket tekniği.
İki ölçümü tutarsız bulduğunuzda ne yaparsınız?
"Sayı yalan söylemez, sporcu söyler."
Hafta 4 ve Hafta 9 kanıtlarına dayanan iki cümle.
1. Hız kaybı eşiği %20 ve ilk tekrar 0,80 m/sn ise set hangi hızda biter?
0,80 × (1 − 0,20) = 0,64 m/sn.
2. Claassen ve ark. (2026) hıza dayalı 1TM tahmini için ne öneriyor?
Ortalama güvenirlik yüksek ama çalışmalar arası fark büyük; hareket ve sensöre özgü kanıt sınırlı.